Murat Prosciler ile Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Murat Prosciler ile Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi başlıyor!

Atölyemizde bilgileri deneyime dönüştürecek, yaşanmış hale getirecek, uygulamada bizzat size katıldığına şahit olacaksın Murat Prosciler eşliğinde kendinde olan şeyleri ortaya koyabilme ferahlığına kavuşacaksın.

 

Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi Çalışma Programı 

 

TANIMA TANIŞMA

Birbirimizle, enstrümanımızla (beden, ses, nefes, enerji) ve de beraber yol alacağımız teknik unsurlarla alakalı (senaryo, kamera, reji bilgisi, kostüm, aksesuarlar, mekan, zaman) bir tanışma sohbeti gerçekleştireceğiz…

 

İHTİYAÇLARIMIZI BELİRMEK

Oyunculuk yapabilmemiz için ihtiyacımız olan koşullar ve unsurlar nelerdir? Bunları gözden geçireceğiz.  Beden, nefes ve ses uyumunu  keşfedeceğiz. Duygu, his ve enerji akışı dengesiyle farklı şekillerde tanışacağız. İlişki ve iletişim kurma becerilerimizi geliştireceğiz.

 

BEDEN SES NEFES

Egzersizlerle beden, nefes  ,ses uyumunu keşfedeceğiz.

 

SENARYOYA BAKIŞ YORUMLAMA

Senaryoya ya da bir metne farklı açılardan bakışı ve yorumlayabilmeyi deneyimleyeceğiz. Performansımızdaki yerini belirleyeceğiz. İlişki dramaturjisini ve senaryoyu ,derinden anlamaya çalışacağız. Replikleri kendi sözümüz haline dönüştürebilme becerimizi fark edip,  geliştireceğiz.

 

İÇİMDEKİ BEN VE KARAKTER OLUŞTURMA

İçimizdeki ben özdür. Kostümlerin içinde yer alan özün, hangi kostümleri giydiğini işleyerek, farklı zaman ve durumlardaki benden faydalanıp, karakter oluşturma aşamasına geçişi irdeleyeceğiz.

 

YÖNETMEN VE REJİ İLE İLETİŞİM

Yönetmen ve reji ekibini tanımak.  İletişimde yaratıcılık, beraber çalışma, karşılıklı isteklerin bir elekten geçirilip yorumumuza katılması süreci. Alanlara saygı. İşbirliğinde sınırları keşfetmek. İşbirliğiyle yol alma anlayışı. Direktifleri ve verilen rejiyi performansımıza rahatlıkla geçirebilme becerimizi yükselteceğiz.

 

FARKLI YORUMLAMA

Bir rolü farklı şekillerde yorumlama becerimiz üzerinde duracağız. 

 

VE PERFORMANS

Her türlü bilgi deneyime dönüştüğü takdirde bilgi olur. Deneyimimize katılmamış, hayatımıza geçmemiş bir bilgi, kütüphanemizin  raflarında duran el değmemiş kitaplar gibidir. Hedefimiz bilgiyi deneyimle buluşturup  yaşanmış bilgi haline dönüştürmek. Uygulamada bizzat bize katıldığına şahit olmak. Bizde olan şeyleri  ortaya koyabilme ferahlığına kavuşmak.VE PERFORMANS.

 

Son söz olarak şunu paylaşmak isterim. Oyunculuk aynı zamanda bir rahatlama ve kendini olduğu gibi görünür kılabilme sanatıdır. Öğrenim ve öğretim süreci karşılıklıdır. Öğretirken öğrenir , öğrenirken öğretirsiniz...Hepimize ilham dolu keşifler dilerim.

 

Atölye Süresi

 • 3 Saat

 

Atölye Eğitmeni

 • Murat Prosciler

 

Murat Prosciler’den;

Bir Kaç Söz…

Öncelikle kendini tanımak, yeteneklerini fark etmek ve bunları bilgilenmeyle pekiştirip , sunum yapabilecek seviyeye gelmemiz muhteşem bir serüvendir ve bizi çok mutlu eder. Kendini ifade etmek ve tanımadığın senleri tanıyıp, duygu dünyasında seyahatler yapmak, aklın muazzam yaratıcılığına dokunmak ve bedenin duyarlılık seviyelerini anlamak ,bizi bize yaklaştırdığı gibi iletişimlerimizi de renkli ve berrak bir hale dönüştürür. Oyunculuk bir icra sanatıdır. Yorumlama sanatıdır. Enstrümanımızı tanıdıkça yorum kabiliyetimiz genişler. Kamera önü oyunculuğu, birçok unsuru aynı anda algılamayı ve kullanabilmeyi gerektirir. Bunun içinde ön çalışma ve teknik unsurları kavrama, algılama, duygular, hisler, akıl, beden ve de  yorumlama mevcuttur. Bir sürü soruyla dolu olabiliriz. Nasıl olacağı hakkında meraklı haller içinde de olabiliriz. Gelin bunları rahatlıkla görünür olabilecek bir alanda ortaya koyalım. Kendimize, yeteneğimize kıymet verdiğimiz, uygulama ve icra konusunda yol alabildiğimiz çalışmalar yapalım. Bu konuda yazılmış çoğu teknik bilgi, uygulanamayacak durumdadır. Ya da çok uzun çalışmalar sonunda pratiğe geçebilecek durumdadır. Beraber pratik ve uygulanabilir bilgilerle donanalım.

Bilgimi, deneyimimi ve hali hazırda her an keşifte olma gayretimi sizinle paylaşmak İstiyorum. İlham dolu vakitler dilerim.

 • Sadece kalbi temiz olanlar iyi çorba yapabilir.

  Bethoven

 • Sanat uygarlığın imzasıdır.

  Beverly Hills

 • Güzel sanatlar; insanın elinin, kafasının ve kalbinin birlikte çalıştığı şeylerdir.

  Francis Bacon

 • Eylemler öncelikleri gösterir.

  Gandhi

 • Sanatın vazifesi tabiatı kopya etmek değil tabiatı ifade etmektir.

  Honore de Balzac